Blog

Nykyaikaisilla työkaluilla apuja seuran valmentamisen johtamiseen

26.10.2022

”Me Nummelan Palloseurassa haluamme kehittyä urheilullisesti ja sen takia olemme myös valmiita panostamaan työkaluihin, jotka auttavat valmentajiamme. ”

 

Urheiluseurat ovat panostaneet jo useamman vuoden ajan digitaalisiin työkaluihin, joilla voi hallita nettisivuja, joukkueiden laskutusta, perustaa tapahtumia ja kerätä urheilijoiden ilmoittautumistietoja. Nykyiset seurojen digitaaliset työkalut auttavat myös urheilua tukevissa tehtävissä. Seurat, joille urheilu on tärkeää, ovat alkaneet panostamaan myös valmennuksen digityökaluihin. Nykyaikaisilla valmennuksen työkaluilla pystytään keräämään urheiludataa, tallentamaan harjoitussisällöt yhteen paikkaan ja kuuntelemaan urheilijoiden tuntemuksia ja ajatuksia entistä paremmin.

”Meillä tavoitteena oli löytää työkalu, jonka avulla saamme kerrytettyä valmennuksen tietoa seuran kaikista ikäluokista. Haluamme yhtenäistää toimintamalleja, ettei tieto hajaannu ”sataan” eri paikkaan, jolloin sitä on täysin mahdotonta käsitellä. Haluamme myös jakaa tietoa valmentajien kesken. Halusimme löytää siis alustan, jonne keräämme valmennuksen dataa ja hyödyntää sitä jatkossa.” Nina Åberg, Toiminnanjohtaja, NuPS

NuPSin puheenjohtaja Mikko Parviainen täydentää ”Meillä on seurassa n. 1 000 jäsentä, joten valmentajienkin määrä seurassa on iso. Jos haluamme kehittää toimintaa, löytää parhaat käytännöt seuran sisältä ja jakaa osaamista seuran sisältä tarvitsemme siihen työkalun, jolla kerätä tietoa. Yritysmaailmassa systemaattinen tekemisen ja datan keräämisen tärkeys on tunnistettu jo aikoja sitten – miksi me emme toisi samoja oppeja urheiluun? Me Nummelan Palloseurassa haluamme kehittyä urheilullisesti ja sen takia olemme myös valmiita panostamaan työkaluihin, jotka auttavat valmentajiamme. ”

 

Epämukavuusalueella tapahtuu oppimista

Otsikon lausetta on varmasti jokainen valmentaja käyttänyt valmentaessaan urheilijoita. Vaikka lause on jo loppuun käytetty, on se myös täysin totta. Valmentajat vievät usein urheilijoita heidän epämukavuusalueellensa, jossa urheilija joutuu kokemaan erilaisia tunteitansa. Näiden tunteiden avulla oppii sekä ymmärtää itsestään uusia piirteitä. Usein valmentajat haluavat myös oppia uutta ja päästä ”kiusaamaan” itseään epämukavuusalueelle. Monelle valmentajalle totuttujen tapojen muuttaminen tai uusien työkalujen hyödyntäminen on epämukavuusalueelle menemistä.

”Valmennuksen työkalua valitessamme meille oli tärkeää ennen kaikkea helppokäyttöisyys. Meillä on paljon erilaisia eri taustoilla olevia valmentajia. CoachToolsia jo vuoden käyttäneenä voin todeta, että CoachToolsin käytettävyys on täysin omaa luokkaansa. Se hakkaa kaikki muut alustat, enkä ole työelämässä kohdannut yhtä helppokäyttöistä alustaa, vaikka siviilityössäni useiden työkalujen kanssa toiminkin.” toteaa Mikko Parviainen Puheenjohtaja ja valmentaja NuPS

”Katsomme asiaa myös pidemmällä tähtäimellä eli 3-5 vuoden päähän. Tulevalla kaudella on tärkeää, että saamme alustan käytön alkuun suunnittelun osalta kaikissa joukkueissa ja sitä kautta läpinäkyvyyttä toimintaan. Seuran valmennusvastaavat pystyvät tukemaan joukkueita ja seuraamaan niiden toimintaa. Tämä vaatii seuralta myös vahvaa työtä alustan käytön tukemisessa sekä seurantaa joukkueiden käyttöönotoissa. Onneksi saamme apua tähän myös CoachToolsin ammattilaisilta.” Nina Åberg, Toiminnanjohtaja, NuPS

”On upeaa päästä tekemään yhteistyötä NuPSin kanssa. Aloitimme yhteistyön jo vuosi sitten ja on hienoa, että pystyimme viime kauden aikana lunastamaan kaikki antamamme lupaukset alustan helppokäyttöisyyden ja ominaisuuksien suhteen. Olemme myös oppineet paljon NuPSilta, mikä on meille tärkeää. On ollut hienoa huomata, että seurassa halutaan kehittää nimenomaan urheilullista toimintaa pitkällä aikavälillä. Muutokset urheiluseuroissa ottavat oman aikansa ja kyseessä on usein ennemmin maraton kuin pikajuoksu. Lähdemme tälle maratonille enemmän kuin mielellämme ja lupaamme juosta koko matkan yhdessä mukana.” mainitsee Eero Juvonen, Asiakkuusjohtaja, CoachTools

 

Muutos tapahtuu askel kerrallaan

Seuratasolla muutoksien eteenpäin vieminen on hyvä toteuttaa pienin askelin. Muutokselle on hyvä määritellä lyhyemmän aikavälin tavoitteita, jolloin muutoksen seuranta ja johtaminen helpottuvat. Valmennuksen työkalujen suhteen ensimmäiset tavoitteet kohdistuvat suunnittelutyökalujen käyttöönottamiseen ja harjoitteiden rakentamiseen alustalle. Ihmiset omaksuvat kuitenkin asioita eri tahdissa ja tällöin on hyvä antaa mahdollisuus edetä suunnitelmaa nopeammin, niin halutessaan.

”Toimin maalivahtivalmentajana NuPSissa sekä U16-maajoukkueessa. Oli mukava saada alusta käyttöön seuraankin, kun sitä jo maajoukkueessa oli tottunut käyttämään. Perusominaisuuksien lisäksi olen saanut hyötyjä alustan reflektointi- ja kyselyominaisuuksista. Kävin juuri Suomen valmentajien psyykkiseen valmentamiseen liittyvän koulutuksen, joka innosti minua aktivoimaan urheilijoita kyselyillä. Kyselyiden perustaminen ja tiedon kerääminen urheilijoilta CoachToolsin kautta oli erittäin helppoa. Uskon, että saamme seurana pitkällä aikavälillä hyötyjä myös urheilijoiden parempaa tuntemiseen ja heidän fiiliksien seurantaan. Mennään nyt seurana kuitenkin askel kerrallaan. Ensinhän sitä ihmetellään, sitten vastustetaan ja sen jälkeen vasta hypätään mukaan uuteen. Näin kävi myös minulle, mutta olen tyytyväinen, että pääsin hyppäämään mukaan nopeasti.” Ville Anttonen, Maalivahtivalmentaja NuPS

 

CoachTools lyhyesti

CoachTools on valmennusalusta, jossa on kaikki tarvittavat valmennustyökalut yhdessä paikassa tapahtumien suunnittelusta urheilijoiden kuulemiseen. Helppokäyttöinen alusta valmentajille ja valmennuspäälliköille, urheilijalähtöisellä lähestymisellä. Tehokkaiden digitaalisten työkalujen avulla säästät aikaa, parannat laatua ja mahdollistat tien menestykseen.

www.coachtools.net

 

Lisätietoja yhteistyöstä:

NuPS
Nina Åberg
Toiminnanjohtaja
[email protected]

Mikko Parviainen
Puheenjohtaja
[email protected]

CoachTools:
Eero Juvonen
[email protected]

 

Aloita ilmainen kokeilu