Blog

TPS Floorball – Pionjärer inom coaching management

9.12.2022

TPS Floorball tror på ett systematiskt tillvägagångssätt när det gäller coaching. Med hjälp av en modern och användarvänlig coachningsplattform vill de garantera framgång i framtiden.

TPS Floorball har förbättrat och underlättat coachning och ledarskapet inom klubben i flera år genom att använda coachningsplattformen CoachTools. Målet har varit att höja kvaliteten på coachningen genom systematiska åtgärder, spara tid, centralisera all coachningsdata på en enda plattform och föra in ett atlet-centrerat fokus till verksamheten.

En plattform för varje lag i din klubb

Sportchef Perttu Kytöhonka från TPS Floorball berättar om fördelarna med plattformen för klubben. ”En viktig sak till varför vi använder CoachTools är dess skalbarhet. Det är ett utmärkt verktyg både för professionellt bruk och för tränare som tränar som hobby. Lätt att använda och för mig som sportchef är det lätt att ha en snabb koll på hur det går i alla våra lag. Vi har hela vår klubb under ett och samma tak när det gäller att planera och följa våra spelares och tränares utveckling och inlärningsprocess.

För mig är den viktigaste funktionen spelarfeedback. Det är ganska enkelt att kontrollera hur stämningen är i olika lag. På senare tid har jag också använt allt fler olika typer av frågeformulär. Det är mycket lätt att börja med grunderna och sedan gå djupare. Enligt min erfarenhet tycker även spelarna att plattformen är lätt att använda.

CoachTools är en plattform som har många fördelar. Den skapar ett gemensamt sätt att organisera och planera och ger spelarna en röst. Enkelt sätt att skapa klubbens viktigaste idéer om hur man tränar och lär sig på ett ställe. Jag har rekommenderat den till andra klubbar också. Jag har använt det och rekommenderat det till fyra av mina arbetsmiljöer.”

 

Gör vardagen enklare för tränarna

Den tidigare P16-lagstränaren Juho Tervala uppskattar mångsidigheten i CoachTools. Han har använt plattformens funktioner grundligt och uppskattar enkelheten och hur den sparar tid i den hektiska tränarvardagen. När man sparar tid i rutinarbetet kan man fokusera mer på coachningskvalitet och få bättre resultat.

 ”Jag får fördelar för min coachning tack vare träningskalendern, träningsfeedbacken, träningsbiblioteket, frågeformulär, ritbordet och idrottskorten med mina anteckningar. Särskilt återkoppling från träning, frågeformulär och träningsbibliotek är mycket viktiga för mig. Att kunna samla in all träningsdata på ett ställe och även kunna inkludera våra spelardiskussioner. Kort sagt, att hantera allt på ett och samma ställe gör tränarens vardag mycket enklare.”

 

Det handlar om att förbättra kvaliteten av tränandet och spara tid i det dagliga arbetet.

Coachning är ingen raketforskning, men om du gör det på allvar tar det mycket tid. Det finns många olika uppgifter som tränare och administrationen måste utföra. Att hantera alla uppgifter och all kommunikation med papper och penna eller många olika verktyg är uppenbarligen ineffektivt. Det är därför klubbarna ändrar sitt sätt att arbeta och digitaliserar tränarprocesser och arbetsflöden. Det är där CoachTools kommer att hjälpa klubbar, lag, tränare och sportchefer. Spara tid och förbättra kvaliteten.

CoachTools vd Teemu Varis är glad över att få samarbeta och hjälpa TPS-familjen i deras dagliga verksamhet.

”Det är så givande att få arbeta med en så fantastisk pionjär inom tränardigitalisering som TPS. Alla sporter; fotboll, ishockey och innebandy utvecklar och förbättrar sin coachning med CoachTools plattform. Vi vill vara en del av deras historia och hjälpa dem att bli bättre säsong efter säsong. Det är vår ära att kunna stå för alla de nödvändiga verktygen TPS behöver både på gräsrotsnivån i lagen såsom för deras sportsliga ledning. För att vara framgångsrik måste man förstå och lyssna på klubbarna. Vad de behöver och hur vi kan hjälpa dem och även dela med oss av vår kompetens till dem. Vi har tusentals kunder som vi har lyssnat på och fått en djup förståelse för. Vi är coachningsproffs med enorm erfarenhet. Det ger ett stort värde för klubbarna. Vi förstår klubbar, programvara och det viktigaste, hur man implementerar plattformarna för lagens vardag. Detta är det mest avgörande för framgång när klubbar börjar använda en ny plattform.”

 

Kort om CoachTools:

CoachTools är en coaching plattform med de allra viktigaste verktygen på ett och samma ställe, från planering av evenemang till att förstå den enskilda idrottaren. En lättanvänd plattform för tränare och sportchefer, med ett atletcentrerat tillvägagångssätt. Med hjälp av kraftfulla digitala verktyg sparar du tid, förbättrar du kvaliteten och skapar bättre förutsättningar för framgång